Červená mořská řasa Lithothamnium – vynikající zdroj vápníku
Doplňujete vápník na kosti? Dobře děláte! A znáte červenou mořskou řasu? Pokud jste o ní zatím neslyšeli, přečtěte si o ní to nejdůležitější. Určitě by neměla uniknout vaší pozornosti.
Lithothamnium calcareum – přírodní zdroj vápníku
Červená mořská řasa má jednu skvělou vlastnost: umí shromáždit minerály z moře a do slova je v sobě uzamkne. Roste hlavně v chladných oblastech Irska, Islandu, nebo třeba Bretaně. Využívá se nejenom pro doplňky stravy, ale i na výrobu kosmetiky, kde má efekt proti stárnutí pleti. Biologicky aktivní vápník z červené mořské řasy jsme použili pro naše výživové doplňky i my. Je získáván udržitelným způsobem a doporučujeme ho především pro péči o kosti.
Co všechno v našem těle umí vápník?
Těch procesů je dlouhá řada. Nejdůležitější úkoly kalcia:
- Přispívat ke správné funkci svalů.
- Zajistit stavební materiál pro kostní hmotu.
- Podílet se na krevní srážlivosti.
- Podporovat nervový systém.
Jak doplnit vápník? Vápník z červené mořské řasy je pro náš organismus dobře dostupný a využitelný. To je u rostlinných zdrojů vzácnost. Bonusem je, že kromě kalcia umí tyto řasy koncentrovat další živiny – jód, hořčík a ostatní prospěšné minerály. To vše z čisté přírody.
S čím je chytré kombinovat vápník?
Aby se kalcium v našem těle správně využilo, potřebuje k tomu vitamín D. Ten pomáhá ukládat vápník do kostní hmoty. Ještě větší důraz na to klademe u žen, které vlivem menopauzy a hormonálních změn trpí na omezenou kvalitu kostní hmoty. Vápník by ale měli doplňovat všichni lidé v pokročilém věku. Demineralizace kostí nastává zhruba kolem 50. roku života. Je proto fajn, když můžeme svůj pohybový aparát podpořit a dopřát mu potřebnou výživu.
Pokud má organismus nedostatek minerálů ve stravě, bere si je z kostí. Tento proces nazýváme demineralizace a sami ji nepoznáme. Je to rizikový faktor, proti kterému bychom se měli snažit včas zakročit.
Vápníku máme spíše nedostatek
Potravin bohatých na vápník je hodně. Jsou to zejména mléčné výrobky. Najdeme ho ale i v rostlinné stravě. Přesto více než polovina našich obyvatel nekonzumuje potřebnou denní dávku vápníku v potravinách. Často se v jídle odbýváme a jíme málo hodnotnou, rychlou stravu. Čím více je nám let, tím větší roli vápník hraje. Určitě je na místě zamyslet se nad jídelníčkem a cíleně vyhledávat potraviny bohaté na vápník a vitamín D. Bez něj je totiž doplňování vápníku skoro zbytečné.
Můžete se poohlédnout i po doplňcích stravy s vápníkem. Vyzkoušejte ten s červenou mořskou řasou!
* platíte pouze poštovné a balné